ANASAYFA  > HİZMETLER

Mesleki Eğitim Merkezi

Ustalık Telafi Çerçeve Öğretim Programları

ustalik 3

Rasyotek, sektör kurucusu ve lideri olduğu teşvik hizmetleri konusunda müşterilerine sağladığı kazançlara bir yenisini ekleyerek MEB Desteği ile geliştirilen Ustalık Telafi Programı kapsamında uçtan uca danışmanlık hizmeti vermekte, tam kapsamlı proje takip sürecini gerçekleştirmektedir.  

 

 Sektörel bilgisini güçlü iş birlikleri ile pekiştiren Rasyotek, bu yeni teşvikle işverenin hesabına her çalışan için net asgari ücretin yarısı (5.701,16  TL) kadar nakdi ödeme yapılmasını ve müşterilerinin kazanç elde etmesini sağlamaktadır. 

Ustalık Telafi Programı Nedir?

21.04.2022 tarihi itibariyle duyurusu yapılan ve  uygulamaya başlanan Ustalık Telafi Programı, çalışanların mesleki tecrübesini artıran ve program sonucunda ustalık belgesini almasını sağlayan süreli bir programdır.  Ustalık Telafi Programları, sektör iş birliğine dayanmaktadır. Yürütücü ve sorumlu kurum Millî Eğitim Bakanlığı’dır ve amacı, iş yerindeki pratik öğrenmenin pekiştirilmesi ve akabinde yapılacak sınavda başarılı olanlara ustalık belgesi verilmesidir. Millî Eğitim Bakanlığı’nın Ekim/2021 ayında 35 alan ve 189 dalda uygulanmasına karar verdiği ustalık telafi programları süresi en fazla 27 haftadır. Bu süre  alan ve dal için belirlenen modülere değişkenlik göstermektedir. İşletme tarafından ödenecek ücretin ödeme belgeleri Mesleki Eğitim Merkezi’ne teslim edildiğinde İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmak üzere destek verilecektir. Programa katılanlar için işverene, kişi başı, net asgari ücretin yarısı oranında 27 hafta boyunca ödeme yapılmaktadır.
ustalik 1

35 Alanda
189 Dalda

27 Hafta
Program Süresi

En az Lise Mezunu
Çalışanlarda

Ustalık Telafi Programı ile ilgili bilgi almak için
için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mesem Tasarruf Tablosu

2023 TASARRUF TASARRUF TASARRUF
PERSONEL SAYISI 1.000 PERSONEL 5.000 PERSONEL 10.000 PERSONEL
TEŞVİK SÜRESİ 6,5 AY 6,5 AY 6,5 AY
PERSONEL BAŞINA FİRMA TASARRUFU 5.701,16 TL AY/KİŞİ 5.701,16 TL AY/KİŞİ 5.701,16 TL AY/KİŞİ
AYLIK TOPLAM TASARRUF 5.701.160,00 TL 28.505.800,00 TL 57.011.600,00 TL
6,5 AYLIK TOPLAM TASARRUF 37.057.540,00 TL 185.287.700,00 TL 370.575.400,00 TL

Ustalık Telafi Programı Başvuruları

Pek çok avantajı bulunan programın evrak ve takip süreci geniş kapsamlı olduğundan Rasyotek şirketlere hiçbir iş yükü oluşturmadan süreci uçtan uca takip eder. İşyeri ve Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) arasında imzalanacak protokolden kursiyer ve MESEM arasında imzalanacak sözleşmelerin hazırlanmasına, öğrenci kayıtlarının tamamlanıp usta öğreticilerin belirlenmesinden eğitilmesine ve kursiyerlerin eğitim belgelerinin iletiminden aylık ödeneklerin işverene ödenmesi için MEB’e evrak iletimine kadar tüm süreçlerde proje yönetimi eksiksiz olarak gerçekleştirilir. 

Üretim sektöründe yer alan firmalar için önemli bir fırsat sunan bu teşvik için Rasyotek, yıllara dayanan tecrübesi ve güçlü iş birlikleri ile müşterilerine hiçbir iş yükü oluşturmadan süreci en baştan sonuna kadar takip eder ve yönetir. 

Ustalık Telafi Programının Avantajları Nelerdir?

  Diğer devlet teşviklerinden farklı olarak nakdi ödeme ile işverenlerin desteklendiği “Ustalık Telafi Programı” kapsamında işverenin hesabına her çalışan için net asgari ücretin yarısı (5.701,16  TL) kadar destek sağlanır.  

Bu belge ile MYK Belgesi alma zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır. MYK belgesinin 5 yıl geçerlilik süresi bulunmasına rağmen ustalık belgesi, süre kısıtı olmaksızın, ömür boyu geçerlidir. Ustalık belgesi ile işveren, MYK Belgesi olmayan personel için uygulanacak olan cezai yaptırımlardan da kurtulmuş olmaktadır.

Ustalık Telafi programı ile çalışanların mesleki tecrübelerini ölçme ve değerlendirme olanağı sunularak nitelikli iş gücünün pekiştirilmesine imkân verilir.