Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemleri Zorunlu Hale Geliyor 

Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemleri Zorunlu Hale Geliyor 

Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemleri Zorunlu Hale Geliyor 

Sağlık sisteminin dijitalleşmesi adına Sağlık Bakanlığının önemle üzerinde durduğu Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemleri (YBBYS), 1 Eylül 2022 itibariyle zorunlu olarak kullanıma geçilmesi gereken ve sağladığı entegrasyon ile büyük faydalar sunan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. 30 Eylül 2021 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Sağlık İstatistikleri Yıllığı Haber Bülteni 2020 verilerine göre erişkin, çocuk ve bebek olarak üç ayrı kategoride Sağlık Bakanlığı, Özel ve Üniversite Hastanelerinde toplam 47.700 adet yoğun bakım yatağı bulunmaktadır. Bu sayı, pandemi döneminde de hızla devam eden yeni hastane açılışlarını da dikkate alırsak her geçen gün artmaktadır. Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi kademeli olarak tüm bu yataklara kurulacaktır. 

Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi Nedir? 

Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi; yoğun bakımda görevli hemşirenin düzenli olarak yapması gereken kontrolleri otomatik olarak sisteme aktarmakta ve hasta kartına işlemektedir. Bu sistem ile bir hemşirenin 12 saatlik mesaisinde ortalama 95 dakika zaman tasarrufu sağlanmaktadır. Ortalama olarak verilen bu süre; hastanelerin dinamiklerine, iş gücü çizelgelerine ve kullandıkları sistemlere göre de artabilmektedir. Ayrıca, gün sonunda e-Nabız sistemine yüklenmesi gereken “Yoğun Bakım Formu”nun otomatik olarak HBYS’ye aktarılmasıyla manuel girişlerde harcanan zamandan tasarruf edilmektedir. 

YBBYS, hastanın yaşamsal verilerindeki (solunum, kalp atışı … vb.) hayati durumunu etkileyebilecek ani değişiklikleri sisteme yansıtmaktadır. Görevli hemşire ve hekime kritik anlarda yazılım üzerinden, alarm mekanizması ile otomatik bildirim gönderebilmektedir. Tedavi protokollerinde yapılan tüm değişiklikler geliştirilen yazılım ile kaydedildiğinden, yoğun bakım içerisindeki tüm süreçler anlık olarak takip edilebilmektedir. YBBYS’nin detaylı raporlama kabiliyeti ile yoğun bakım yönetim planlamasına katkıda bulunulur. 

Rasyomed YBBYS İle Sağlık Sektörünün Dijitalleşmesine Katkı Sağlıyoruz 

Rasyotek yazılım ekibimiz ile geliştirdiğimiz Rasyomed Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi her bir hemşirenin 12 saatlik mesaisinde ortalama 95 dakika zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bu zaman dilimi çok ciddi oranda tasarruf anlamına gelmektedir. Aynı zamanda dijitalleşme ile sürdürülebilir bir dünyaya katkı, kâğıt israfının önlenmesi, insan kaynaklı hataların önüne geçilmesi de YBBYS’nin ekonomik, sosyal ve ekolojik anlamda kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. 

Rasyomed özelinde yazılımını gerçekleştirdiğimiz YBBYS sahip olduğu entegrasyon kabiliyeti ile tüm Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ile sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Monitörler, ventilatörler, kan gazı makineleri, diyaliz makineleri, EKG, hemoglobin sayıcılar, infüzyon pompaları ile entegrasyon sağlayabilmektedir. Ayrıca hastanın durumundaki değişiklikler, akıllı bildirimler ile anlık takip edilebilir. Hastalarda oluşabilecek sepsis ve hiperglisemi gibi durumlar için risk aralıkları tanımlanabilir. Bu durum, yoğun bakımlardaki can kayıplarının önüne geçilmesi adına büyük öneme sahiptir.  

Siz de Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Rasyomed web sitemizi inceleyebilir, 444 4 908 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Rasyotek

Rasyotek