Elazığ İlinde Meydana Gelen Depremin Mücbir Sebep Kabul Edilmesi

Elazığ İlinde Meydana Gelen Depremin Mücbir Sebep Kabul Edilmesi

Elazığ İlinde Meydana Gelen Depremin Mücbir Sebep Kabul Edilmesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 24.01.2020 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Elazığ İli Sivrice İlçesi olan deprem felaketi nedeniyle Elazığ ve Malatya İllerinde vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edilmiştir.

Bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin, 24.1.2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle Vergi Usul Kanunu uyarınca mücbir sebep halinde olduğu kabul edilecektir.

Mücbir sebep süresince;

  • Verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri
  • Bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,
  • Deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi
  • Motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme süreleri

Uzatılmıştır.

Ayrıca bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları da gerekli şartları taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 ay süreyle taksitlendirilecektir.

Diğer taraftan depremde varlıklarını kaybeden vergi mükelleflerinin Vergi Usul Kanununun 115. maddesi uyarınca terkin talep etmeleri mümkündür.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşanan deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya’da iş yeri ve işverenlerin yanında olmak adına SGK prim ödeme süresinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

Ayrıca yazılı başvuru yapılması halinde azami 12 aya kadar tecil faizi alınmaksızın ertelenen bu borçların taksitlendirilmesi imkanı da tanınacak.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı, yakınlarına sabır diliyoruz.

Osman Şenay

Osman Şenay