İŞKUR Genel Müdürlüğü Tarafından İEP Kapsamı Dışında Kalan Meslekler 

İŞKUR Genel Müdürlüğü Tarafından İEP Kapsamı Dışında Kalan Meslekler 

İŞKUR Genel Müdürlüğü Tarafından İEP Kapsamı Dışında Kalan Meslekler 

iep duzenleme

İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 08/12/2021 tarih ve 10286333 sayılı talimat gereği, çağrı merkezi faaliyetinde bulunan işyerleri ve toptan veya perakende ticaret yapan market ve süpermarketler ile işyeri faaliyet kodu farklı sektörlerde olmakla birlikte belirtilen kapsamda faaliyette bulunan işyerleri ile de kurs ve/veya program düzenlenmemesi gerektiği belirtilmiştir. 

Konuya ilişkin olarak 07/03/2022 tarihinde yayınlanan yeni talimat gereğince, 08/12/2021 tarihli talimat kapsamında kurs veya program düzenlenip düzenlenmeyeceği hususuna karar verilirken kullanılacak kontenjana esas alınacak çalışan sayısının belirlendiği işyerlerinin faaliyet alanına ve mesleğe bakılarak değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede ticareti yapılan ürün veya hizmete bakılmaksızın toptan veya perakende ticaret yapan işyerleri ile çağrı merkezi faaliyetinde bulunan işyerleri ile hiçbir şekilde kurs veya program düzenlenmeyecektir. 

Bunun yanı sıra kurs veya program düzenlenecek işyerinin faaliyet alanının toptan veya perakende ticaret veya çağrı merkezi faaliyeti dışında bir alan olması durumunda ise kurs veya program düzenlenecek mesleğe göre değerlendirme yapılarak karar verilecektir. 

Hangi Mesleklerde İEP Düzenlenemeyecek? 

  

Satış temsilcisi, reyon görevlisi, kasiyer, perakende satış elemanı (tezgâhtar), perakende satış elemanı (gıda), market elemanı gibi toptan ve perakende ticaret sektörüne yönelik meslekler ile çağrı karşılama personeli, çağrı merkezi elemanı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi (banka), çağrı merkezi takım lideri, çağrı merkezi yöneticisi gibi çağrı merkezi faaliyetlerine yönelik mesleklerde kurs veya program düzenlenemeyecektir. 

  

Buna göre ilgili talimatta, alınan kurs veya program taleplerine ilişkin olarak hem ilgili işyerinin faaliyet alanına hem de kurs veya program düzenlenmek istenilen mesleğe göre değerlendirme yapılarak her iki şartın da sağlanması koşuluyla İŞKUR İl Müdürlüğünce karar verilmesi gerektiği belirtilmiştir. 

admin

admin